"

Na vlastní kůži: Iyengar jóga s Janou Chovancovou

10. 10. 2016 , aktualizace: 19. 11. 2018 Sdílej na CentrumBrna.cz

Každý se dostane do pozice a správně v ní setrvá. To je motto Iyengar jógy. U této odnože klasické jógy máte k dispozici pomůcky, s jejichž použitím se do pozice dostanete snadněji.

Jana Chovancová, patří mezi absolutní českou špičku, rozhodli jsme se tedy jednu z jejích lekcí vyzkoušet. Tedy… rozhodl. Já, jogínský začátečník.

Ženská přesila

U vstupu mě s úsměvem vítá recepční Mirka. Nejsem si jistý, jestli nejdu pozdě. „Kdepak, jste tu včas,“ ujišťuje mě. Mířím tedy do šatny. Pánská je přece jen o něco menší než ta určená pro dámy. Asi budu v menšině.

Domněnka se potvrzuje ve chvíli, kdy vejdu do cvičebního sálu. Samé ženy a jen jeden mužský kolega. Ale také spousta pomůcek ke cvičení. Způsobů, jak si u Iyengar jógy do kýžené polohy pomoci, je spousta. Po chvíli váhání tedy volím podložku, u které jsou pomůcky nachystané úplně všechny. A krásně srovnané.

Domácí úkol? Pes!

Žen v místnosti přibývá, naši chlapskou dvojku už nikdo další nerozšíří. Všichni čekáme na jedinou osobu – Janu Chovancovou. Když vejde do sálu, všechny oči ihned míří na ni.

„Měli jsme domácí úkol?“ ptá se a pomalu míří na své místo v čele místnosti. Ještě než na něj dosedne, zjistí, že má na lekci dva nováčky. Já a paní vedle mě se pomalu rozkoukáváme. A zjišťujeme, že úkol opravdu byl. Nese název ádhó mukha švánásana. Česky je to pozice psa hlavou dolů.

Všichni kolem nás – dvou nováčků – jdou do předklonu a ukazují svoji verzi pozice psa. Lektorka však úplně spokojená není, a tak velí k opakování. To už se týká i mě. Stoupám si a beru první pomůcku. Dřevěný kvádr přidržuji mezi kotníky a poslouchám souvislý výklad Chovancové.

Mluvící nohy a záda

Kvádr nám má napovědět o stavu klenby nohou. Zjišťuji, že s tou mojí to není vůbec špatné. To už ale kvádr míří mezi stehna a pomalu směřuji do předklonu, tedy do polohy psa. Lektorka mezi námi chodí a chválí, že tentokrát je to lepší. Každého mírně nasměruje a přitom vysvětluje, v jaké poloze by měly být jednotlivé části těla.

Přichází ke mně, pohledem prolétne polohu, kterou jsem vykouzlil a pomáhá mým patám až na zem. Najednou mě táhne snad celé tělo. „Co teď říkají nohy a záda?“ Ptá se mě s úsměvem. „Teď už mluví,“ vysoukám ze sebe.

Takový cvik někoho nebolí?

Psa bychom tedy měli, zrelaxujeme se v sedě. Ale ne v klasickém. Sedáme na paty, které přirážíme k sobě. „Pokud vás to bolí, využijte pomůcky,“ nabádá lektorka. Po chvíli váhání nakonec sahám po růžové podložce.

Lektorka opět rozkrývá taje našeho těla, přitom ale zvládá svůj monolog několikrát odlehčit. „Někdo rozumí počítačům a pro někoho je zase toto příjemné,“ vtipkuje a předvádí cvik, nad kterým mi zůstává rozum stát. „Tohle někoho nebolí?“ říkám si.

Konec se blíží

Při dalším cviku – vráně – už se cítím jako doma. Sál je plný pohodové, až rodinné atmosféry, která si člověka v mžiku získá. Ležím na zádech, ruce opřené o stěnu, nohy ve vzduchu. Lektorka mi nejprve upraví jejich polohu, pak posune i paže a já rázem cítím, že do této pozice jsem se měl dostat od začátku.

Až teď stočím pohled na hodiny. Ciferník má sice místo všech číslic pouze slovo „teď“, i tak ale vidím, že se lekce blíží ke konci. Poslední relaxační cvičení v leže a hurá na nohy. „Byli jste stateční, namasté,“ loučí se s námi poklonou Chovancová.

Vyzkoušejte Iyengar jógu také

Hlavou mi jede myšlenka, že se cítím daleko lépe než při příchodu do tělocvičny. Svěží, zrelaxovaný a přitom protažený jako snad nikdy za poslední dobu. A hlavně obohacený o spoustu nových vědomostí. Jana Chovancová mě za tu hodinu obohatila o nespočet poznatků týkajících se mého těla. Zvládla přitom lusknutím prstu navodit úžasnou atmosféru v celém sále, kterou zkombinovala s maximálně profesionálním přístupem.

 Díky špičkovému týmu lektorů poznáte lépe své tělo a skvělou atmosféru si budete chtít co nejdříve zopakovat. A vůbec nevadí jestli se vám povede domácí úkol nebo ne.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI