"

Bolesti zad? To znám velmi dobře, říká Jana Chovancová.

16. 08. 2016 , aktualizace: 19. 11. 2018 Sdílej na CentrumBrna.cz

O tématech “zdraví, rehabilitace a cestě k realizaci vlastního studia” jsme si povídali s lektorkou Iengar jógy paní Janou Chovancovou.

Paní Jano, kde se vzala myšlenka vybudovat vlastní studio a proč?

To je velice jednoduché - loni na podzim, kdy jsem ukončila studium Iyengar jógy I. a II.stupeň, tak mě ani ve snu nenapadlo, že bych si otevřela své studio :-)

A proč? To jo, to už vím - protože jsem se rozhodla, že celý svět naučím PSA. To je základní pozice Iyengar jogy, taková naše “posilovna” a může ji cvičit každý, kdykoliv a kdekoliv. Určitě pomůže, když ji budete cvičit každý den! :)

Pracujeme především na tom, aby naše aktivity nabízely pro lepší “vnímání sama sebe” něco každé věkové skupině. Jestli to bude Iyengar jóga, která se vyznačuje hlavně tím, že používá při cvičení pomůcky, díky kterým se každý do pozice dostane. Může v ní déle a hlavně správně setrvat. Tím je pro každého přínosem na fyzické, psychické i energetické úrovni. Nebo jestli to budou jiné druhy aktivit, které postupně do nabídky našeho studia zařazujeme... To už je na klientech.

Kdo je Jana Chovancová, aneb jak jste se dostala k lektorování Iyengar jógy?

No tyto dvě otázky si často kladu. :-). V roce 2007 jsem měla tak bolavý záda, že jsem si jednoho dne řekla: Tak už dost - jdu k doktorovi! A jak ty “náhody” nejsou, tak jsem se NÁHODOU dostala k výbornému panu doktorovi Černému, který NÁHODOU učil Iyengar jógu. 

Na první rehabilitaci jsem se tehdy měla naučit 3 pozice, které jsem doma měla cvičit, aby mě záda nebolela. Měla jsem obavy, že si to nezapamatuju. Pomohla mně tehdy paní Zdena, která mě zavedla do místní tělocvičny a poradila mi, že se vše můžu naučit na hodině Iyengar jógy. 

Když jsem tam druhý den přišla a vstoupila do "tělárny", tak ten pocit si pamatuji, jako kdyby to bylo teď. Najednou jsem stála někde, kde mi bylo moc pěkně a příjemně a měla jsem pocit, že to tam znám jako své boty.

Za chvíli mi nestačilo přijít jen 2x týdně. Chodila jsem víckrát a pak jsem musela prostě každé ráno přijít zacvičit si a basta. Tím jsem se to vlastně trochu rychleji a snad i správně naučila. Za rok jsem dostala nabídku přímo od pana doktora Černého, jestli bych mu nepomohla učit začátečníky. A protože je mojí povahou být ''paní učitelka", i když jsem nedostudovala pedagogickou školu, tak jsem neváhala ani chvíli a souhlasila.

Pamatuji si, že to bylo před letními prázdninami. Měla jsem hrozné nervy, jestli to zvládnu předat mým žákům. Nic jsem ale neponechala náhodě a každé ráno jsem si chodila do tělocvičny “jako“ učit skupinku žáků bez žáků. Jestli mě tehdy někdo poslouchal, určitě si ťukal na čelo a myslel si, že Chovancové už ”hrabe”, protože ji nestačí, že chodí cvičit každé ráno, ale dokonce si teď, v prázdné tělocvičně, předříkává jednotlivé pozice a vysvětluje, jak to mají žáci cvičit... A co víc - dokonce je i napomíná, že dělají chyby! :) 

Mně to bylo ale jedno. Já jsem potřebovala mít jistotu, že budu umět žákům vše, co vím, předat a opravit jejich chyby, aby jim cvičení pomohlo. Stejně jako před rokem pomohlo mě. To byl hlavní důvod, proč jsem začala učit. Pomoci jiným, kteří to potřebují. Věřím, že se mi to aspoň trochu daří. 

Jak vypadá vaše běžné ráno?

 Jejda, nejsem si jista, jestli je to pro někoho zajímavé. :-) Vstávám brzo, zacvičím si "psa" a "pozdrav slunci", pozdravím a potulím všechny moje miláčky - kočenky a psa. Pozdravím sluníčko a celou přírodu a poděkuju, že jsem se zase mohla probudit a že jsme všichni živi a zdraví a dlouhé minuty sedím a koukám na les, louky, nebe.. A jen děkuju a děkuju a prosím a prosím - aby jsme všichni byli lepší a moudřejší a... a... a… 

Pak nachystám snídani mým holkám a s pusinkou a pohlazením je probudím. Jdu krmit další moje miláčky koníčky a užívám si krásně ráno, když je vedu na pastviny a můžu dýchat tu krásnou svěží vůni čerstvě probuzené přírody. Je to prostě úžasné, že mám takové štěstí. Mohu být venku, když se probouzí příroda, protože přes den už je ta ranní čistá energie fuč.

Většina lidí se jistě setkala s pojmem Jóga, tedy s její klasickou formou, proč by však měli věnovat pozornost právě Iengar józe? Pro koho je určena?

Vím, je to zase nějaký jiný, nový název - IYENGAR JÓGA. Stručně: Pan Iyengar jako jediný na světě vytvořil precizně propracovaný systém používání běžných pomůcek při cvičení klasických jógových pozic. Díky nim mohou všichni zacvičit každou pozici.  A hlavně správně. A proto je cvičení všem k užitku. Vyřeší si mnoho zdravotních problémů a zklidní hlavu. Je to cesta k rovnováze mezi fyzickým tělem a myslí. To potřebujeme všichni. 

Jóga bez pomůcek není pro každého. Do těžších pozic se tuhý člověk nebo kdokoliv, kdo má nějaké zdravotní omezení, prostě nedostane a nevydrží v nich ani pár sekund, natož desítky minut. Tím pádem se ochuzuje o to, že po 6 minutách jógové pozice teprve začnou fungovat nejen na fyzické tělo, ale i na vnitřní orgány a na náš celý energetický systém.

Pokud jsem o Iyengar józe nikdy neslyšel, mám možnost si ji u vás vyzkoušet?

Jasně, právě proto naše studio vzniklo, abychom mohli dát možnost úplně všem. Aby začali vnímat, co jejich tělo chce, co jim říká. My to totiž často neslyšíme. Nebo spíš slyšet nechceme. Třebaže by tělo chtělo cvičit a ještě k tomu cvičit smysluplně. 

To znamená cvičit tak, abycom my i naše těla byla spokojená. Pro většinu z nás to znamená, aby nás pokud možno nic NEBOLELO.

Kolik stojí běžná hodina cvičení? 

Jedna lekce stojí 130,-kč a když doporučíteÍ svým přátelům, nechám Vás v "psovi" za odměnu o 5minut déle. :-)

Nabídnete mně i jiné formy cvičení? Plánujete zařadit do nabídky i jiné aktivity?

Ano, pro podzim jsme již zařadili další aktivity, které dle našeho názoru  jsou  velice vhodné k Iyengar józe přidat: ČCHI-KUNG, SM-SYSTÉM, PILATES... Na podzim bude v našem studio probíhat cyklus přednášek  ALCHYMIE ZVUKU pod vedením lektora Maritna Kubáta. Dle zájmu začneme postupně zařazovat i další přednášky.

Jaké jsou vaše nejbližší plány? Na co byste nás ráda pozvala?

MOJE NEJBLIŽŠÍ PLÁNY jsou, že se na chvíli zastavím, sednu si, zapálím si oheň v krbu, zahraju si dvě písničky, co trochu umím na kytaru, a pak se pojedu projet se svými dětmi na našich suprových koních do lesa. Tam to miluju ze všeho NEJVÍC... To jste ale asi nechtěl slyšet, že? :-)

Paní Jano, jaké jste znamení horoskopu?

Váhy.

Vaše oblíbená kniha?

Už jste asi pochopil, že jsem “ÚPLNĚ NORMÁLNÍ ŽENSKÁ”, takže tušíte jakou knihu mám nejraději - jsou to tedy dvě knihy: VINNETOU A SIDHÁRTA. No trefil jste se , že? :-)

Skoro jsem to trefil - měl jsem na mysli Pocahontas ;-)

A vaše životní motto? 

"'Každé zlo vždy oplatím dobrem".

 Paní Chovancová, děkuji vám za krásný rozhovor a přeji vám vše nejlepší, fajn a spokojené klienty.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI