"

Cesta k efektivnější komunikaci

11. 03. 2016 , aktualizace: 14. 03. 2016 , akce již proběhla Sdílej na CentrumBrna.cz

Impuls pro prezentaci komunikačního přístroje pro tělesně postižené vyšel tentokrát od naší klientky, maminky zdravotně znevýhodněné holčičky, a my jsme byli rádi, že jsme tak mohli poskytnout informace nejen odborníkům, ale hlavně rodičům, jejichž děti by mohly tento přístroj využívat.

9.února 2016 jsme měli možnost zprostředkovat představení zdravotnické pomůcky Irisbond Primma. Obchodní zástupce španělské společnosti Irisbond paní MSc. Marie Macharáčková seznámila účastníky s technologií, která umožňuje efektivní komunikaci pomocí očních pohybů. Systém je založen na principu „eye tracking“ neboli snímání očí a přístroj se ovládá pouhým pohybem očí (nebo i jednoho oka), lze jej používat i s brýlemi.

Komunikace mrknutím oka

Jakmile se přístroj připojí k PC nebo notebooku, začne snímat oční zorničky a po krátkém nastavení již uživatel může ovládat „myš“ pohybem očí a mrkáním. Tato technologie umožňuje mluvit (má hlasový výstup v češtině a slovenštině), psát a vytvořit si vlastní slovní zásobu a album s piktogramy. Jednoduše a intuitivně dává přístup ke všem počítačovým programům, včetně internetu.

Přístroj, který si mohli účastníci školení i vyzkoušet, je určený pro ty, kteří trpí celkovým ochrnutím těla, děti a mladistvé s mozkovou obrnou, různými svalovými dystrofiemi, děti s Rettovým syndromem, ale i pro lidi postižené ochrnutím následkem úrazu. Proto by měly mít děti ale i dospělí s vážným tělesným postižením právo nejen na nutnou rehabilitaci, elektrický vozík a podobné pomůcky ale i na alternativní způsob komunikace pomocí takového přístroje.

Prezentace byla určena sociálním pracovníkům, logopedům, speciálním pedagogům a rodičům dětí, které  s tímto přístrojem mohou rozvíjet své schopnosti. 


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI