"

Měl by být v dnešní uspěchané době zdravý pohyb základem džentlmena?

11. 05. 2018 , aktualizace: 24. 05. 2018 Sdílej na CentrumBrna.cz

V roce 2018 jsou tradiční sokolské hodnoty aktuální, navíc nabývají nového významu pro celou českou společnost

Měl by být v dnešní uspěchané době zdravý pohyb základem zdravého myšlení džentlmena, nebo je tomu jinak? Jak může fyzicky zdatný jedinec prospět společnosti jako celku a proč je tak důležité vštípit principy fair play našim dětem? A jak je to dnes vlastně se sportem? Zjistíte v rozhovoru s Ing. Martinem Vlkem, starostou Sokola Brno I.

Martine, nazdar! Stále platí tento sokolský pozdrav nebo je již minulostí? A co vlastně Sokol pozdravem „Nazdar!“  vyjadřuje?

Nazdar, Romane! Ano, tento pozdrav stále platí. Lze ho vyložit mnoha způsoby - já jej vnímám jako „Ať se dílo daří!“ Nemám však rád, když někteří sokolové pozdrav u mladší generace vynucují, protože tím jeho užívání degradují. Na jeho smysl a hloubku by si právě mladí sokolové měli přijít přirozeně. Věřím, že s obrozením sokolství se používání sokolských pozdravů zvýší.

Mluvíš o sokolském obrození - jsou tedy sokolské hodnoty jako fyzická i psychická zdatnost, zdraví, sebevědomí, věrnost, odvaha a vlastenectví aktuálními hodnotami i dnes? Měly by to být hodnoty i pravého českého džentlmena?

Samozřejmě. Ale po dlouhém období, po které byl Sokol zakázán, se sokolství a jeho hodnoty teprve probouzejí znovu k životu.

Jindřich Chmelař ze spolku Cesta Česka říká: „Džentlmenství vyžaduje velkou vnitřní disciplínu.“ Lze sportem a tréninkem onu potřebnou disciplínu získat?

Disciplínu lze získat určitě tréninkem… nejen ve sportu. Je třeba děti vychovávat k aktivitě, protože jen zdatný člověk, který je schopen postarat se sám o sebe, může pomáhat ostatním a být tím pravým džentlmenem.

Osobně jsem přesvědčený, že cesta k vybudování kvalitní a spokojené společnosti v České republice není o správné volbě politické strany, nýbrž o správné výchově dětí a mládeže v duchu fair play - to vždy bylo a je i dnes prioritou SOKOLA.

Jaký je tedy rozdíl mezi zdravě získanou disciplínou a drilem?

Disciplínou i drilem se dá dosáhnout velkých úspěchů v jakémkoli odvětví. Ale dril s sebou většinou nese také výrazné poškození osobnosti, a to je velmi špatné.

Jaký je Tvůj názor na dnešní vrcholový sport? Ty sám jako bývalý vrcholový gymnasta jsi zažil mnohé odříkaní a těžkou dřinu sportovce, který se chce věnovat sportu na vrcholové úrovni. Doporučil bys dnešním rodičům, aby své děti vedli k vrcholovému sportu, nebo aby je vedli „pouze“ k příjemné formě pohybu?

Zde je jednoduchá odpověď: Děti, které mají chuť tuto dřinu podstoupit a přináší jim to radost, nechť jsou vedeny k vrcholovému sportu. Například ve sportovní gymnastice - i ti největší talenti pokud nemají chuť obětovat maximum, tak nemají šanci dosáhnout úspěchu. Respektive mají jen v případě nasazení drilu, což není dobře.

Sokol si od svého počátku stejně jako jeho zakladatelé - za něž jsou považováni Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner - klade za cíl fyzický a morální růst českého národa. Ideál tělesné a duchovní krásy a dokonalosti je také důležitým prvkem novodobé olympijské myšlenky. Je tomu tedy tak, že v rámci sokolské myšlenky nejde jen o pohyb, případně vrcholový sport, ale vždy tedy šlo a jde o snoubení zdravého pohybu a myšlení?

Řekl jsi to naprosto přesně. A pokud trenér pomůže ze svého svěřence vychovat slušného člověka, pak by to mělo být považováno za úspěch, a to nehledě na jeho sportovní výsledky. Na tom trvám přesto, že působím jako reprezentační trenér sportovní gymnastiky mužů pro Českou republiku.

Vaše organizace v roce 2017 otevřela v Brně zbrusu nové Dětské centrum. Jaké jsou ohlasy veřejnosti na tuto novinku a jak se vám daří motivovat rodiče, aby s dětmi do Dětského centra přišli?

Kapacita nového Dětského centra na Sokolu Brno I je z větší části již naplněna, i když byl projekt spuštěn teprve loni v říjnu. To ukazuje, že sokolství stále táhne a všestrannost v dnešní době nabývá opět na významu.

Osobně jsem rád, že se nám ve spolupráci s městem a krajem podařilo vytvořit prostory právě pro všestranné sportování dětí. Po obnovení Sokola totiž převažovali především specializované sportovní oddíly, kde se ne vždy dařilo ukrotit ambiciózní trenéry, aby na děti nevyvíjeli přílišný velký tlak, tedy již zmiňovaný dril.

Dnes v době internetu, tabletů a chytrých telefonů je stále důležitější, aby se lidé hýbali. Především děti stále více času tráví právě na technických vymoženostech a stále méně času tráví pohybem a v přírodě. Jakým způsobem chcete jít lidem - zvláště pak mladé generaci - v Sokole Brno I naproti?

Dnešní trend si v Sokolu uvědomujeme - sami máme děti, sami jsme více či méně online.  Pro moderní obec sokolskou - opřenou o své tradiční hodnoty – je důležité, jakým způsobem a kde bude se širokou veřejností a zejména s dětmi komunikovat. Proto připravujeme vlastní internetový časopis, díky kterému budeme moci příjemnou formou a v sokolském online prostředí prezentovat novinky, zajímavosti, rozhovory s osobnostmi a užitečné informace ze světa Sokola Brno I.  

Jak se bude nový časopis jmenovat?

Internetový časopis se jmenuje Sokolvpohybu.cz. Oficiálně, byť stále jen v testovací verzi, jsme jej představili 19. 5. 2018 na letošním festivalu zdravého pohybu a sportu Brno v pohybu, který se již popáté konal u nás na stadionu Sokola Brno I.

Jaké jsou jeho cíle?

Hlavním cílem časopisu Sokolvpohybu.cz bude od 1. 9. 2018, což je plánovaný oficiální start časopisu, motivovat širokou veřejnost ke zdravému způsobu života a samozřejmě k pohybu.

Pomocí moderního online magazínu chceme oslovit děti, mládež i dospělé a prezentovat jim sokolské hodnoty, kterými jsou zejména fyzická i psychická zdatnost, zdraví, sebevědomí, věrnost, odvaha a vlastenectví.

Martine, na závěr: co bys doporučil mladým českým džentlmenům v rámci rozvoje ideálu své tělesné a duchovní krásy a dokonalosti?

Přijít na SOKOL BRNO I.

Martine, děkuji Ti za rozhovor.

Jak by měl v dnešní uspěchané době, kdy se mluví o vytrácení tradičních hodnot, vypadat pravý český džentlmen? Jaké by měl reprezentovat hodnoty, aby byl inspirací a autoritou pro české kluky i holky a oporou pro ženy a dámy? To zjistíte v rozhovoru s předsedou spolku Cesta Česka panem RNDr. Jindřichem Chmelařem, Ph.D. . ZDE

 


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI