"

V Brně jsem maximálně spokojená, říká masérka Pui ze salonu Sabai

07. 03. 2017 Sdílej na CentrumBrna.cz

Seznámili se před 4 lety v Bangkoku. On Čech na dovolené, ona thajská masérka. Padli si do oka a začali přemýšlet o společné budoucnosti. Že takový vztah nemůže kvůli vzdálenosti přes půl světa fungovat? Ne tak v případě Pui. Čtyřiatřicetiletá Thajka se rozhodla jít štěstí naproti, přestěhovala se do Česka a momentálně působí v masážním salonu Sabai na Pekařské.

Pornsawan Khampariya, jak zní její vlastní jméno, absolvovala před šesti lety v Bangkoku certifikovaný kurz thajských masáží. „Prakticky okamžitě jsem se dala na dráhu masérky.“ Působila v hlavním městě i na jihu země, kde bývá v sezóně spousta turistů z Evropy. S přítelem se ale potkali paradoxně v Bangkoku.

První výlet do Evropy

Vztah mohl tehdy fungovat pouze na dálku. „Vídali jsme se nárazově, zpočátku pouze v Thajsku,“ líčí Pui. Pak jí ovšem přítel vyzval, ať zavítá do Česka poznat blíže zdejší kulturu. Pui přijela, okusila Prahu, krátký výlet do srdce Evropy se však na první pohled zdál pouze dočasným řešením.

„Tehdy jsem se poprvé dozvěděla o Sabai. Velkou shodou náhod tam pracovala moje kamarádka, která mě do Brna doporučila,“ přibližuje začátek nové životní etapy Pui. Od loňského května se tak stala jednou z tváří salonu na Pekařské.

Rodina ji v Thajsku příliš nedržela. Už v mládí se od ní odstěhovala do Bangkoku. Nyní pobývá pod jednou střechou s ostatními masérkami. „Přítel není přímo z Brna, takže si hlavně voláme. Můžeme se ale vídat častěji,“ říká.

Složitá čeština

Že by ji česká známost uvedla do tajů naší mateřštiny, se ale úplně říci nedá. Angličtina stále vítězí. „Zdejší jazyk je pro mě extrémně těžký. Svého času jsem zkoušela chodit na lekce češtiny, ale nemělo to valný úspěch. Když se mě ovšem někdo zeptá, jak se mám, odpovědět dokážu,“ ujišťuje se smíchem.

Vůbec celé naše povídání provází úsměvy. Pui je v Sabai evidentně šťastná. Navíc oceňuje klid, jaký v Brně oproti Bangkoku panuje. „Nikdo nikam nespěchá. Ani já nemusím. Naopak si můžu užít klidné procházky po městě,“ říká.

Na možný návrat do rodného Thajska tak zatím nepomýšlí. Představa budoucího života v Brně je pro ni zatím paradoxně lákavější. „Chci tu zatím zůstat, jsem maximálně spokojená. Mám zde přátele, potenciální rodinu i skvělou práci v Sabai,“ uzavírá.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI