"

Jaký byl ČSOB SPINNING maraton očima trenérky?

16. 11. 2017 , aktualizace: 30. 11. 2017 Sdílej na CentrumBrna.cz

Terezu jsme vyzpovídali, abychom i vám předali pestré zážitky, které si z akce odnesl snad každý maratonec.

Co bylo impulsem k tomu, abyste se na akci přihlásila?

Každý spinning maraton je svým způsobem výzva, ale především krásný sportovní zážitek. V tak velkém pelotonu jezdců se přece jen nejezdí každý den. Za svou fitness dráhu jsem se už zúčastnila několika větších maratonů. Atmosféra byla vždy nepopsatelná. Člověk na takové akci dokáže opravdu otestovat své tělo.

Je to zároveň vždy i příjemné setkání se spoustou „spinningových přátel”, stejných nadšenců z různých koutů republiky i ze Slovenska. Já jsem tedy s účastí na ČSOB SPINNING maratonu neváhala a snažila jsem se registrovat co nejdřív. Očekávala jsem jednoduše skvělou akci.

Můžete nám přiblížit své dojmy a popsat atmosféru akce?

Na základě všech informací, které jsem se dozvěděla přímo u nás ve SPINNING & FITNESS, jsem vytušila náročnou jízdu. Všichni čtyři instruktoři, kteří nás maratonem vedli, předvedli špičkové výkony. Michal Opatřil nás provedl krásnými rovinami. Po první hodině jsme byli tak akorát naladěni na správné spinningové vlně. V druhé hodině převzala otěže Iwa Staněk. Té můžeme poděkovat za rytmické intervaly. Druhou část jsem si já osobně moc užila.

Třetí hodina pod taktovkou výborného spinning instruktora ze Slovenska Tomáše Blahúta pro mě byla překvapením. Ještě jsem neměla tu čest jet pod jeho vedením a musím říct, že vůbec nelituji. Když Tomáš přirovnal spinningovou jízdu k vaření krupičné kaše, ze začátku se to zdálo jako vtip, ale metafora míchání se projevila v přidávání zátěže a musím potvrdit, že jsme do toho dali všechno – do poslední kapky krupice :-)

Jak jízda z vašeho pohledu pokračovala?

Čtvrtá hodina pro mě už tak velkým překvapením nebyla. Trochu jsem tušila, co přijde, protože s Rosťou Čadou jsem už několikrát jela a jeho styl jsem znala ze SPINNING & FITNESS. Tedy představu jsem měla, ale že to bude tak bolet, to jsem netušila. Atmosféra byla stále úžasná, únava ve svalech se začínala ozývat, ale Rosťa nás nenechal povolit. V jeho závěrečných kopcích nešlo přestat bojovat. Udržel nás v té správně agresivní náladě.

Ten cíl, to malé vítězství jsme prostě chtěli a vydrželi jsme s nasazením všech sil až do zdárného konce. Ten pocit, když byla vyhlášena poslední minuta maratonu stál za to. Chtěla bych všem instruktorům a organizátorům moc poděkovat! Očekávala jsem silný zážitek. Nakonec to byla jízda s velkým J.

Přinesl vám SPINNING maraton ještě nějaká další překvapení?

Mile mě překvapilo, že tu byla možnost zakoupit si oficiální spinning® vybavení. Zažila jsem to na maratonu poprvé a velmi to oceňuji. Muselo to být organizačně náročnější vykomunikovat. Určitě to nejen mně, ale i ostatním jezdcům udělalo radost. Je skvělé mít doma nějaký ten originální spinning kousek.

Když se sport spojí s charitou

SPINNING maraton se konal v univerzitním kampusu v Bohunicích. Jak na vás tento prostor ve spojení se spinningem působil?

Prostředí kampusu bych určitě ráda vyzdvihla. Bylo tam příjemně, hezké zázemí. Na akci byl dobrý zvuk a atmosféru jízdy podtrhovaly světelné efekty. Organizátoři nenechali nic náhodě.

Akce měla charitativní podtext, podpořila pacienty s nemocí motýlích křídel. Podporujete ve SPINNING & FITNESS rádi dobročinné účely?

Myslím, že dobročinným účelům je náš instruktorský tým nakloněn. Mám zkušenosti hlavně v oblasti spinningu. Toto nebyl jediný spinning maraton, který měl za cíl pomoci nemocným lidem. Pro nadaci Debbra se jel i Spinning Industrial maraton v Ostravě. V Jihlavě se zase jel na střeše obchodního centra maraton pro Dobrého anděla.

Na těchto akcích, které jmenuji, se organizačně podílel Rosťa Čada, který hodně dlouho tvořil „jádro“ týmu spinning instruktorů ve SPINNING & FITNESS a motivoval nás k účasti na takových jízdách.

Takže se dá říct, že sportujete a zároveň pomáháte…

Ano, sportujeme, děláme, co máme rádi, a pokud vytěžené peníze pomohou tam, kde je to potřeba, pak je radost ze sportu stonásobná. Já jsem si na tomto maratonu například uvědomila, jak důležité je zdraví a jaké mám štěstí, že mohu na spinneru jet.

Myslím, že mluvím za náš celý tým, když řeknu, že nám je potěšením aspoň nějakými finančními prostředky trochu pomoci lidem, kteří bohužel nemají možnost radovat se ze sportu tak jako my. Doufám, že vytěžené peníze z maratonu lidem s nemocí motýlích křídel aspoň trochu usnadní život.

Spinningový maraton trval celé 4 hodiny. Jak často a jakým způsobem musí člověk trénovat, aby takový maraton ujel „bez následků”?

Myslíte, aby tu jízdu člověk přežil? :-) Nebojte, přežít se to dá. Co si ale budeme povídat, bez tréninku to nejde. Nemusíte být denně na spinneru, ale pokud se člověk rozhodně takovou jízdu jet, měl by být v dobré kondici. Ideální je pravidelně navštěvovat spinning lekce, a to 2-3krát týdně. Jednou týdně je opravdu málo.

Abych si maraton užila, je nutné mít kondici, umět jezdit správně jednotlivé styly a pozice. Maraton určitě není vhodný pro začátečníky. 

Je to tedy akce spíše pro zdatné a zkušené?

Nechci říct, že by spinning maraton byl určen pouze a výhradně lidem, co spinningem žijí. Zažila jsem na maratonech cyklisty, kteří měli spinning jen jako občasný doplněk, ale měli kondici z klasické cyklistiky a maraton pro ně byl zajímavou zkušeností. To samé se týká běžců.

Pořád se ale motáme kolem toho, že bez kondice a pravidelného tréninku to nejde. Maraton je vlastně jeden dlouhý vytrvalostní trénink. Nejde tu o žádné vítězství, jde o to maraton dojet a něco si z něj odnést. 

Co například?

Můžeme se dozvědět hodně věcí o sobě, o svém těle, o své psychice. První hodiny bývají v pohodě. V průběhu další hodiny se už objevuje únava. Člověk se musí nechat motivovat, ale zároveň pracovat sám se sebou, aby vytrval až do konce. Bolest ve svalech často demotivuje tak, že člověk maraton vzdá. Je to pak pro něj zklamání.

Nicméně s pocity se dá pracovat. Je to silná zkušenost a může člověku přinést důležitou informaci, kterou pak zužitkuje v běžných životních situacích. Stejně tak, když člověk maraton dojede a vytrvá. Najednou cítíte, že v sobě máte velkou sílu, můžete sáhnout do rezerv a překonat svá očekávání.

Jelo se i na ruské rytmy

Přiučil vás spinning maraton něčemu novému?

Spinning program a spinning maratony mě naučily to, co ráda klientům říkám na svých lekcích, a to, že každý problém v životě můžeme vidět jako spinningový kopec. Když kopec překonám na spinneru, určitě mám sílu zvládnout i reálný problém v životě a zabrat ještě o trochu víc.

Nechala jste se na maratonu něčím inspirovat a pak tuto inspiraci přenesla i do spinning lekcí, které vedete?

Samozřejmě každá lekce, kterou instruktor jede pod vedením jiného instruktora, je inspirací. Mě na maratonu asi nejvíce inspirovaly druhá a třetí hodina. Druhá hodina mě fascinovala energií, která nejen z Iwy Staněk, ale i z hudby, kterou vybrala, doslova tekla.

Zde jsem si uvědomila, že svižné roviny v intervalu jsou vlastně perfektní, a proto je asi v intervalovém tréninku budu zařazovat více než doposud. Třetí hodina Tomáše Blahúta mi udělala velkou radost kvůli runningům v různých frekvencích. Sama na svých lekcích „běhám” ráda.

Zmínila jste hudbu. Jaké rytmy vás při spinning maratonu oslovily?

Co se týče hudby, moje srdíčko se přímo zaradovalo, protože Tomáš vybral hudbu velmi pestrou a objevila se zde i rusky zpívaná skladba. To pro mě, jako pro studenta ruštiny a ukrajinštiny, byl doslova krásný moment :-)

Na maratonu jsem to zažila poprvé, a proto mohu prozradit, že tím jsem se trochu inspirovala a už v jedné intervalové jízdě jsem opravdu zařadila jeden krásný rusky zpívaný running.

Klienti jsou u mě zvyklí na různorodou hudbu a od teď bude ještě o trochu pestřejší. Doufám, že to klienti shledají pozitivním, tak jako já na maratonu.

Plánujete se zúčastnit nějaké další hromadné spinningové akce?

Od větších akcí typu maratonu si asi na chvilku odpočineme. Více se teď zaměříme na naše vlastní akce ve SPINNING & FITNESS.

Tepovky, RaceDay a mikulášský speciál

Prozradíte, co ve studiu chystáte?

Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si naši klienti mohou vybírat z velkého množství vypsaných spinnning lekcí. Rozšířili jsme rozvrh a jezdíme opravdu každý den. Ke spinningu se od podzimu vrátil kolega Vlastík Lysák, takže v rozvrhu už svítí i jeho pravidelné lekce.

Běžné spinning lekce více a více obohacujeme a používáme měřiče tepové frekvence Polar. Klienti mohou svou tepovou frekvenci sledovat na plátně před sebou, promítanou přes dataprojektor, což umožňuje efektivnější trénink a pohyb tepové frekvence ve správné energy zóně. Na konci tréninku klient najde ve svém e-mailu graf tréninku a vidí přehledně své výsledky. Snažíme se tedy více motivovat klienty, aby více pracovali s tepovou frekvencí a zefektivnili tak svůj trénink.

A co nějaká specialitka mimo běžný program?

Samozřejmě připravujeme i speciální jízdy. Já jsem před týdnem jela silovou vytrvalost s motivační videoprojekcí a mohu slíbit, že do Vánoc určitě pojedu ještě jednu takovou lekci, tentokrát intervalovou. Můžete se se mnou těšit i na prosincový RaceDay. Jednu prodlouženou jízdu pro vás chystají kolegové Nick Štourač a Karel Riegel 2.prosince.

Připravili si pro vás také mikulášský dvouhodinový speciál. Všechno včas zveřejňujeme na našich webových stránkách www.spinningafitness.cz i na Facebooku. Víc asi prozrazovat nebudu, aby bylo i nějaké překvapení. Určitě nás sledujte a jezděte s námi :-) 

Kdy se vašich lekcí mohou zájemci zúčastnit? 

V současné době, bohužel, léčím zraněnou nohu, ale v brzké době se opět vrátím do sedla spinneru a na všechny klienty se moc těším každý pátek v 17:45 a neděli v 16:00.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI