"

Lektorka Vendy: Chci vést klienty ke smysluplnému pohybu

21. 02. 2017 , aktualizace: 26. 02. 2017 Sdílej na CentrumBrna.cz

Vendy, co vás přimělo k tomu, abyste se věnovala cvičení?

Po porodu mých dvou dcer jsem se doma věnovala cvičení pánevního dna a pokaždé se mi na mysl vkrádala myšlenka, jak bych to učila ostatní. Takže jsem nakonec poslechla tento hlas, absolvovala jsem rekvalifikační kurz zdravotního cvičení a začala se naplno věnovat učení pohybu. 

Kdo pro vás byl v tomto oboru inspirací?

Prvotním spouštěčem bylo cvičení podle Švýcarky Benity Cantieny „Cvičení po porodu”. Od prvního momentu mi toto cvičení dávalo naprosto jasný smysl a účinky na mém těle byly očividné. Ačkoliv se jednalo o cvičení pánevního dna, změnilo se mi držení celého těla, zmizely bolesti zad a samozřejmě problémy spojené s pánevním dnem. 

Rekvalifikaci jsem absolvovala v IQ Pohyb Academy v Praze, jejíž principy zdravého cvičení naprosto odpovídají principům Cantienicy. Navázala jsem na to, co mi bylo vlastní a rozvíjím to dál. U cvičení je pro mě vždy nejdůležitější zdravotní aspekt. V dětství jsem hodně sportovala a měla jsem problémy se zády, kyčlemi, později mě bolívala i hlava. A teď už vím, jak na to, aby to vše dobře fungovalo.

Společně zjišťujeme, jak psychika ovlivňuje tělo a naopak

Proč jste se rozhodla spojit své síly právě s Fit Studiem Jana?

Jana Šimková je součástí lektorského týmu IQ Pohyb Academy. Proto když jsem během rekvalifikace hledala, kde v Brně zakořením, vedly mé kroky přirozeně k ní. S Janou jsme si hned při první lekci Spirals, kterou jsem navštívila, padly do oka a naše spolupráce byla zpečetěna. 

Obě jsme dělaly od dětství balet, pohyb máme přirozeně v krvi. Obě chceme vést klienty ke smysluplnému pohybu a pracujeme též na jejich psychické pohodě. Víme, že propojit své síly a zkušenosti nás vzájemně obohatí a dostane nás dál.

S jakou klientelou se vám nejlépe pracuje?

Každá skupina mě obohacuje a inspiruje něčím jiným, a to pak uplatňuji při práci s jinou skupinou klientů. Práce s dětmi mě přivedla ke spoustě nápadů, jelikož s nimi nemůžu plýtvat slovy – nelze je navádět do pohybů tak jako dospělé. Vymýšlím různé vizualizace, hravou formu používám pomůcky. Nápady pak zkouším i s dospělými a je úžasné, jak jsou z toho nadšení a najednou začínají chápat to, co před tím nepochopili. 

Krásná práce je například s těhotnými a mladými maminkami, které jsou velmi vnímavé a vše, co cítí, dokonale popíšou. 

Jak vás obohacuje tato práce s lidmi v dalších směrech kromě pohybu?

Setkávám se se spoustou různorodých lidí. Nejzajímavější práce je na individuálních lekcích, kdy máme prostor si povídat a jít při cvičení do detailů. Společně zjišťujeme, jak jejich psychika ovlivňuje tělo a naopak. A kromě toho se dozvím zajímavé informace z různých oblastí, ve kterých se mí klienti pohybují.

Bolest zad prý patří k životu

Jaké je vaše doporučení pro klienty, co by měli začít dělat, aby se zdravě hýbali? 

Je potřeba nejdřív pochopit své tělo, vnímat jeho signály, když se mu něco nelíbí, a začít to dělat jinak. A tím „TO“ myslím jak běžné každodenní činnosti, tak i různorodé sporty, které klienti dělají, a přitom trpí bolestmi pohybového aparátu. Setkávám se s postojem, že bolest zad prostě patří k životu!

Seznamuju klienty s nejdůležitějšími body na těle a jak by je měli ovládat. Učím je pracovat s jejich středem těla – s hlubokým posturálním svalstvem, které je má celý den udržet vzpřímeně. Díky tomu odstraňujeme špatné pohybové stereotypy a následně mizí bolesti.

Jak překonat výmluvy typu, že na to nemají čas?

Není potřeba cvičit každý den hodinu. Nejdůležitější je zakomponovat správné pohybové stereotypy do běžných denních činností, třeba při zvedání se z postele, při čištění zubů, cvičit můžu i když sedím v šalině nebo čekám na přechodu na červenou. Velmi důležité je nastavit si správný sed v práci, umět se srovnat během jedné minuty. A když tohle člověk udělá dvacetkrát za den, stojí ho to 20 minut a má to větší efekt než hodinové cvičení. Čím častěji za den aktivujete posturální svaly, tím víc sílí.

Přenášíte svou vášeň i na své nejbližší okolí, například na rodinu?

Moje starší dcera chodí na mé lekce cvičení s dětmi a určitě ji to baví víc než samostatné cvičení doma. Doma si na ní některé nápady zkouším a samovolně na něco přicházím i s její pomocí. A mladší dcerka, jakmile mě vidí cvičit, hned se začne opičit. A pak ji taky pozoruju, když něco vymýšlí ona a taky se opičím ☺

Jste rodilá Brňačka? Co máte na Brnu nejraději?

Ano, jsem. Takovou akurátní velikost. Je tu vše, co potřebuji, a ještě si mohu vybrat. Jsem ve městě a mám to blízko do přírody. Od všeho něco.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI