"

4 výhody, proč se rozhodnout pro spořící plán

07. 11. 2016 Sdílej na CentrumBrna.cz

Pavel spatřil světlo světa v roce 1989. U příležitosti jeho narození se jeho prarodiče rozhodli vložit mu do vínku nějakou korunu. Otevřeli mu vkladní knížku a převedli na něho větší finanční částku. Léta plynula a na spořitelní knížku byly uloženy ještě další peníze. Když Pavel dosáhl věku 18 let, dostal svoji vkladní knížku, na které se v průběhu let nahromadilo mnohem více než jen pár drobných.

Avšak naspořená částka se již delší dobu zvyšuje šnečím tempem. V současné době není spoření žádná zábava. Tento stav trvá už pár let. Úroky jsou dlouhodobě na minimálních úrovních a pravděpodobně tam ještě nějakou dobu zůstanou. Pavel si to uvědomuje. Proto si jako student, který už brzy bude mít v rukou magisterský diplom, přichystal plán, jak vybudovat majetek pro své potomky. Svým vlastním dětem chce uzavřít spořící program s fondy, které investují do biotechnologií. Tím pro své potomky využije v rámci dlouhodobého budování majetku čtyři významné výhody.

4 výhody spořícího plánu

1. Při spoření v rámci fondů není potřeba investovat žádnou velkou částku. Začít se může i s nízkými měsíčními splátkami. Podle investičního fondu a poskytovatele je možné platit 20, 50 nebo 100 Euro měsíčně.

2. Dlouhý investiční horizont se postará o to, že se dokonale uplatní efekt úroku z úroků. Vysvětlení: investorům se k uspořenému kapitálu připíší úroky. Na tyto úroky se připisují v průběhu času stále další a další úroky, což se z dlouhodobého hlediska může projevit jako investiční turbo.

3. Spoření v rámci fondů má navíc tu výhodu, že velmi dobře využívá tzv. Cost-Average-Efektu. Tento efekt způsobuje, že u pravidelných spořících splátek je bod nárůstu cenných papírů méně důležitý. V průběhu času se přece investuje pořád stejná částka. Při vysokých cenách podílů se automaticky nakoupí méně podílů, při nižších cenách podílů se jich nakoupí více. Tím vzniká efekt, kdy jsou nákupní ceny v součtu celkově výhodnější, než u investic, při kterých se nakupuje konstantní počet podílů v jeden určitý časový moment.

4. Při dlouhodobém budování majetku hrají důležitou roli akciové fondy. Jak ukazují nejnovější vývojové trendy, musí se při tom počítat i s dočasnými nezdary. Ovšem podle mnohých studií byly doposud akcie v dlouhodobém horizontu nejlepší volbou.

PrivateBrokeři z MBI vám se spořícím plánem pomohou. Prozradí různé tipy a triky, jak nejlépe spořit. Najděte si toho svého.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI