"

4 finanční tipy pro novomanžele

31. 10. 2016 Sdílej na CentrumBrna.cz

Svatební den by měl být nejkrásnější den života a příprava svatby je asi jedno z nejnapínavějších období. Seznam, co je potřeba vyřídit, je nekonečný a stejně tak nekonečné je i šimrání v břiše. A zatímco Amor hraje na píšťalku, čeká Moneta na výměnu úderů. I když nepatří mezi nejromantičtější bohyně, neměli bychom ji nechat dlouho čekat. Neboť kdo se váže na celý život, váže se i finančně. A proto je důležité, přetáhnout Monetu včas na svoji stranu a věnovat se společnému finančnímu plánu. Máme pro vás 4 tipy, které by Vám mohly pomoci, abyste během rušných svatebních příprav nezapomněli na finanční budoucnost.

1. Organizace je půl úspěchu

Sedněte si spolu v klidu a vyložte karty na stůl. Co vlastníte? Máte dluhy? Jaké máte výdaje, co byste si do budoucna rádi dopřáli? Do čeho byste rádi investovali? Udělejte seznam vašich příjmů, majetku, dluhů a výdajů. Společně se rozhodněte, jaké položky chcete do budoucna společně spravovat. A nejdůležitější: plánujte společný rozpočet, neboť jako pár budete mít určitě nějaké společné výdaje.

2. Dejte si společné cíle

Pokud kráčíte životem jako tým, měli byste kráčet stejným směrem, jinak bude složité dorazit do cíle. Stanovit si společné cíle je důležitý aspekt plánování. Je úplně jedno, jestli si chcete koupit dům nebo jet na dovolenou, pokud nejste na jedné lodi, můžete být brzy sami. Společné plány usnadní spoření a investování a navíc vás budou bavit. Nejlepší je definovat společné cíle a správné spořící plány nebo trvalé příkazy, aby se společná pokladna plnila automaticky.

3. Pojistěte se

Většina lidí nejdou do manželství „nepolíbení“, minimálně s ohledem na finance a pojištění. Když začněte s projektem manželství, prověřte vaše pojištění. Životní pojištění, zdravotní pojištění, pojištění pracovní neschopnosti – existují nabídky speciálně pro páry, které se vyplatí. Propočítejte si vaše výdaje, zamyslete se, jaká pojištění společně potřebujete a pokuste se optimalizovat vaše prémie.

4.  Zajistěte se do budoucna

Něco, na co při svatbě nikdo nechce myslet, a doufejme, že ten moment přijde za hodně dlouho, ale jednou bude čas odejít. Závěť je jeden z nejdůležitějších dokumentů při plánování majetku. Tím stanovíte, kdo váš majetek zdědí, jaká přání zohledníte a především, jak dobře bude váš partner zajištěn. Je přirozené, že během svatebních příprav o tom nechcete přemýšlet, ale i tak se o závěť postarejte. Sedněte si, podívejte se na téma s chladnou hlavou, co možná nejvíce bez emocí a myslete jako tým, jak se chcete v tom nejhorším možném případě vzájemně zajistit.

Nebojte se oslovit téma peníze a nezapomeňte: Amor vám zůstane na zbytek života věrný.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI